Пробіжки в парку, пікнік за містом та маски: за що можна отримати штраф на карантині

Від 6 квітня почнуть діяти нові карантинні обмеження, які уряд запровадив через зростання в Україні кількості хворих на COVID-19. За недотримання карантину загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

За що поліція може скласти протокол та як правильно поводитися, щоб уникнути штрафів? Відповіді hromadske зібрало разом із Євгеном Крапивіним, юристом та експертом Центру політико-правових реформ.

Роз'яснення своєї постанови опублікував і Уряд.
[ads-post]На якій підставі мені можуть виписати штраф?
Порушення будь-яких обмежувальних заходів, які встановлені урядовою постановою №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», а також рішеннями органів місцевого самоврядування (міських рад тощо), можуть каратися штрафами і навіть ув’язненням.

За ст. 43-3 Кодексу про адміністративні правопорушення, за недотримання правил та норм карантину вас можуть оштрафувати на сумму від 17 до 34 тисяч гривень.

Також відповідно до ст. 325 Кримінального кодексу України, за порушення санітарних правил та норм можливий штраф від 17 до 51 тисячі гривень або обмеження волі чи ув’язнення до 3 років. Якщо дії призвели до загибелі або інших тяжких наслідків, суд може позбавити волі до 8 років.

Окрім заборон, існують рекомендації. Чи мене можуть покарати за порушення рекомендацій?
Будь-які рекомендації уряду, МОЗ чи органів місцевого самоврядування не є загальнообов’язковими нормами, відповідно через їхнє порушення поліція не буде складати протокол. До рекомендацій входить: робота з дому, відмова відвідування друзів тощо. Однак це не означає, що ними варто нехтувати.

Який порядок дій, якщо вже до мене підійшов поліцейський?
Спершу поліцейський має представитись та показати службове посвідчення. Якщо він цього не зробив, треба в нього про це попросити (ст. 18 Закону про Нацполіцію). Це певним чином дисциплінує поліцію та знижує ризик свавілля, яке інколи трапляється.

Далі поліцейський має пояснити, чому він вас зупинив. Зокрема, якщо він вбачає ознаки складу правопорушення, передбаченого ст. 44-3 Кодексу про адміністративні порушення, то пояснити, які саме.

Потім перевіряє документи, точніше їх наявність, та переписує дані про особу.

І наостанок поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення. Це може відбуватися або на місці, або в поліцейському відділку, якщо у патруля немає цих протоколів на руках чи в машині тощо.

Вас відпускають, а протокол направляють до суду поштою. Про час та місце розгляду справи вас повідомляють судовим викликом.

Чи можуть мене оштрафувати, якщо я поїду в інше місто на власному авто?
Наразі уряд заборонив лише залізничні, авіа- та автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення. На власній машині їздити в інші міста та області не заборонено, відповідно поліція не має підстав вас зупиняти.

Виключення — рішення органів місцевого самоврядування, які ввели такі обмеження у регіоні. Наприклад, від 1 квітня у Чернівецькій області запровадили особливий режим в’їзду та виїзду. Рух дозволений тільки вантажному транспорту, машинам підприємств та організацій, які забезпечують життєдіяльність області. В’їхати зможуть люди, які проживають в області та повертаються додому, а виїхати ті, хто прямує до місця свого проживання.

Чи можна піти в гості до сусідів чи родичів?
Можна, у постанові уряду такої заборони немає. Однак МОЗ не рекомендує відвідувати сусідів та родичів на час карантину.

Прогулянка в парку — це порушення закону? Чи може поліція скласти протокол?
Так, це порушення, і поліція може притягнути до відповідальності. Сюди входить — відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон.

Однак, у цьому випадку не зовсім зрозуміло, як поліція визначатиме склад правопорушення — людина справді гуляє чи просто йде через парк до магазину.

Чи входить біг у парку до нових обмежень?
Відповідно до нових урядових змін, біг у парку входить до заборон. Ці території можна відвідувати для вигулу домашніх тварин однією людиною та у випадку службової необхідності.

Якщо дорогою в магазин я вирішу посидіти на лавці в парку — чи можуть мене за це оштрафувати?
Так, адже відвідування парків заборонене.

А хоч собаку можна вигулювати без штрафів?
Так, але, відповідно до нових обмежень, вигулювати домашніх тварин може тільки одна людина.

Людям, які зобов’язані сидіти в самоізоляції, можна виходити з дому тільки за ліками та продуктами. Прогулянка з собакою дозволена двічі на день.


Чи може поліція оштрафувати за смаження шашликів у парку або в лісі?
Так, уряд заборонив відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони.

До того ж варто врахувати, що розведення вогню у невідведених для цього місцях є порушенням правил благоустрою і карається штрафом. Ця заборона діяла ще до карантину.

Де я маю ходити в масці? І що входить до переліку громадських місць?
Від 6 квітня маски та респіратори обов'язково потрібно одягати у громадських місцях.

Однак в українському законодавстві немає визначення терміну «громадські місця». Тому, за правилами здорового глузду, під ними розуміють будь-які публічно доступні місця, де є скупчення людей: парки, лісопарки, вулиці, зупинки транспорту тощо.

Часто в юридичній практиці використовують аналогію до закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення», куди внесені ще й двори, під'їзди, ліфти, підземні переходи. Оскільки існує заборона палити у громадським місцях, то системне тлумачення дозволяє поліції та судам застосовувати цей перелік і до інших випадків. Хоча це дискусійне питання.


Чи може охоронець не пустити в магазин через відсутність маски? І якими саме мають бути маски?
Так, може. Адже магазин є громадським місцем. Це можуть бути будь-які маски: марля, тканини на обличчі, хірургічні та саморобні маски, респіратори.


Чи можна мені грати у футбол у дворі або вийти з дитиною на дитячий майданчик?
Ні, не можна. Відвідування спортивних та дитячих майданчиків заборонені.


В Уряді теж опублікували роз'яснення нових заборон.

Чому запровадили правило носити з собою документи, що посвідчують особу?
Наявність у людини документів дозволить перевірити, чи не мусить вона бути на самоізоляції, або в обсервації. А також це дасть можливість органам правопорядку застосовувати адміністративну відповідальність для порушників правил карантину.

Чи можна ходити по вулиці без маски?
В Постанові №211 сказано, що в усіх громадських місцях ви маєте бути в масці чи респіраторі.

Громадське місце - частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше).

Але! Перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади. Наприклад, у м. Києві до громадських місць відносяться також зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них; церкви та 50-метрова зона навколо них; заклади торгівлі закритого і відкритого типів, зокрема торгові ряди та ринки; кінотеатри та прилегла до них територія; тощо.

Тому ми наполегливо рекомендуємо перебувати на вулиці в масці, оскільки у будь-який момент можете опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».

Навіщо запроваджується обов’язковий масковий режим?
Це потрібно заради безпеки всіх нас. Враховуючи темпи розповсюдженя коронавірусної хвороби всі люди розглядаються як потенційно інфіковані. Ви можете не знати, що є переносником вірусу, проте можете наражати на небезпеку інших. Маска запобігає можливому інфікуванню оточуючих. Коли маска на обличчі, тоді виділення біологічного матеріалу, який може містити збудник, зменшується.

Яка відповідальність за порушення правил карантину? Чи можуть мене оштрафувати за похід в парк чи відсутність маски?
Можуть. За порушення правил карантину – штраф від 17 тис. грн до 34 тис. грн. А якщо ви порушуєте санітарні правила та норми щодо запобігання інфекційним захворюванням, може бути й кримінальна відповідальність.

Чи закривають церкви на період карантину?
Уряд не закриває церкви, проте масові та релігійні заходи заборонені. Ми закликаємо всіх українців залишатися вдома на період карантину.

Хто контролюватиме дотримання заходів карантину? Чи буде поліція стояти на входах в парки?
Контроль за дотриманням правил карантину в публічних місцях буде здійснювати МВС та Нацгвардія.

Чи можна ходити по вулиці втрьох?
Вулицею можна пересуватися лише вдвох. Виняток – супроводження дітей незалежно від їх кількості.

В якому випадку людям старше 60 років можна тепер виходити на вулицю?
Люди старше 60 років поки що мають сидіти вдома. Вони відносяться до групи підвищеного ризику, відтак - потребують самоізоляції. Що це означає? По-перше, вони мають перебувати у визначеному ними місці самоізоляції. По-друге, утримуватися від контакту з іншими особами – крім тих, з якими вони спільно проживають.

А якщо вони не мають близьких людей молодшого віку, які можуть про них піклуватися?
Люди, що знаходяться на самоізоляції (крім хворих на COVID-19) та про яких немає кому подбати, дозволено відвідувати магазини та інші місця торгівлі, які розміщені на відстані не більше ніж 2 кілометри від місця самоізоляції. Ці люди мають дотримуватися масочного режиму.

Окрім того, Уряд доручив обласним державним адміністраціям вжити додаткових заходів до виявлення та обслуговування одиноких осіб та осіб, які одиноко проживають, серед громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, осіб, які перебувають на самоізоляції, та організувати належний соціальний супровід.

Чи можна буде гуляти навколо будинку?
Це не заборонено, але діють інші обмеження: не можна пересуватися групами більше двох осіб та ходити в парки/сквери, зони відпочинку тощо.

 Чи дозволено виходити на вулицю з дітьми? Чи можна дітям молодше 14 років виходити самим на вулицю?
Діти до 14 років рекомендовано виходити на вулицю тільки у супроводі батьків чи опікунів. В постанові №211 вказано, що дітям не дозволено перебувати без супроводу тільки в громадських місцях. Але! Як сказано вище, навіть під’їзд та територія навколо вашого будинку можуть підпадати під визначення громадського місця. Тому рекомендуємо дітям не покидати домівку без супроводу дорослих.

Чи можна ходити в парк чи сквер?
Ні, відтепер – не можна. Відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон забороняється. Це дозволяється лише у випадку, якщо вам потрібно вигуляти домашню тварину, або через службову необхідність.

Як тепер вигулювати домашніх тварин?
Як і раніше ви можете вигулювати домашніх тварин, проте не більше ніж вдвох. Вигул домашніх тварин в парках та скверах дозволяється лише однією людиною.

 Коли діти знову підуть у школу?
Заходи карантину наразі діють до 24 квітня, а тому всі освітні заклади переведені в онлайн. За ініціативи Президента починає працювати проект «Всеукраїнська школа онлайн». Старт трансляції – 6 квітня. 

Чи правда, що магазини, банки та аптеки мають забезпечувати відвідувачів масками або респіраторами?
Ні, це неправда. Установи та магазини, робота яких дозволена у період карантину, мають лише контролювати, щоб відвідувачі перебували у будівлях та на території закладів виключно в масках та респіраторах. Обов’язок забезпечення себе масками покладається на відвідувачів.

Нагадаємо, що ж заборонив Уряд з 6 квітня:

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення