Які ціни на ліки готують на осінь?

Ціни на ліки восени найменше будуть залежати від аптек. Також, з вересня прогнозують падіння гривні по відношенню до долара, що може вплинути на вартість ліків.
Як йдеться в дослідженні Proxima Research, у порівнянні з минулим роком ціни на ліки зросли на 12,3%. При цьому українці стали більше купувати дорогих ліків і рецептурних препаратів.
«Середня вартість однієї упаковки товарів «аптечного кошика» за підсумками першого півріччя 2017 року склала 41,7 грн. І підвищилася на 14,8% в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Найдорожчою категорією є косметика, середньозважена вартість однієї упаковки якої склала 55,3 грн, лікарські засоби – 53,0 грн, дієтичні добавки – 51,7 грн, медичні вироби – 11,5 грн», – відзначають дослідники.
Ліки українського виробництва подорожчали більше, ніж закордонні. Вітчизняні виробники підняли ціни на 14%, а вартість іноземних медикаментів піднялася на 7,2%. При цьому в аптеках більшість ліків імпортні – 52,1%.
Водночас експерти вважають, що восени ціни на ліки не мали б суттєво змінитись.
«Ми не бачимо серйозних передумов для подорожчання ліків. Курс долара і євро поки стабільний. Може потім будуть зміни, але зараз ситуація стійка. Ніхто поки не говорить про подорожчання комунальних послуг, тому немає передумов, щоб ціни зростали в аптеках», – коментує директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко.
За його словами, вартість ліків буде залежати від виробників. Аптеки в Україні можуть поставити націнку максимум до 20%. Ціноутворення виробників медпрепаратів менше зрегульована.
«Якщо з вересня виробник підніме ціну на свій препарат, то на якийсь відсоток він подорожчає в аптеках. Але аптека – останній ланцюжок, оскільки вона найбільш зарегульована», – додає він.
Ціни на ліки також будуть залежати від курсу валют. При цьому долар з осені почне дорожчати. Так, Центр Разумкова прогнозує курс долара в районі 27 гривень у другому півріччі, а в Concorde Capital припускають, що в кінці цього року долар буде коштувати 28,5 гривні.
«Ризиком може стати, наприклад, відмова Міжнародного валютного фонду або інших міжнародних фінансових організацій надавати кредити Україні. Іншим ризиком може стати падіння світових цін на зерно, метали і інші експортні товари України, а також падіння світової ціни на нафту, що може негативно вплинути на попит зарубіжних імпортерів на українські товари», – відзначає аналітик Наталя Мільчакова.
При цьому виробництво ліків в Україні дуже імпортозалежне, каже Володимир Руденко. В країні не виробляють багатьох компонентів для ліків і пакувальних матеріалів. Все обладнання виробники імпортують.
«Якщо виробнику доводиться це все імпортувати і відбуваються курсові коливання – вони вкладають це в ціну препаратів. Очікується, що подорожчає холодна і гаряча вода. А вода потрібна в багатьох технологічних процесах», – додає експерт.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення