Цікава історія замку-палацу у Білокриниці

На Кременеччині, біля міста Кременець, знаходиться цікаве село Білокриниця. А цікаве воно тим, що тут збудований чудовий замок-палац XIX століття у англо-готичному стилі, з елемантами ренесансу.
На готичний стиль будівлі вказують 2 вежі із невеликими зубцями по кутах та неоготична в’їзна брама.


Історія цієї унікальної споруди дуже давня, і тягнеться ще з ХVІІ століття. Білокриницький замок у різні часи перебував у різних власників: князів Збаразьких, родини Вишневецьких, потім належав роду Радзівілів, які продали маєток у 1806 році шляхтичу Колонна-Чосновському. Саме Колонна-Чосновський відновив замок, що занепадав через недбалість попередніх власників, але пожежа знищла споруду.
Більше 30 років Білокриницький замок був зруйнованою пусткою, аж поки в середині XIX століття нащадок Чосновського не збудував на замкових руїнах новий прекрасний палац в англо-готичному стилі. Саме в такому вигляді сьогодні ми можемо бачити палац в Білокриниці. Споруда справді чудова, але через величезну вартість будівництва, Чосновський збанкрутував і палац був виставлений на аукціон. 
У 1866 році Білокриницький палац та прилеглі землі, близько 4500 десятин, купив на аукціоні російський граф Олександр Воронін, родом з Курської губернії, за 27000 карбованців. Воронін заснував господарство у маєтку, чим покращив економічну ситуацію Білокриниці. 
Після смерті Вороніна, у 1890 році згідно заповіту графа маєток та 180 тис. рублів були передані у власність Російській імперії, а у 1892 році в палаці відкривається Білокриницька трирічна рільнича школа. Пізніше за радянської влади у Білокриницькому палаці діяв лісотехнічний технікум. 
Зараз тут знаходиться Кременецький лісотехнічний коледж. Інтер’єр та меблі внутрішніх приміщень палацу не збереглися, «кудись» пропали. Разом із парком, гуртожитками та господарськими спорудами територія коледжу займає близько 32 гектарів. У приміщенні палацу діє невеличкий краєзнавчий музей, а поруч будівлі розташований Білокриницький дендропарк.
Цей палац пережив татарську навалу, вистояв пожежу, кілька війн, зазнав нищівної руйнації від недбальства власників… Але він вцілів і дожив до наших днів. Білокриницький палац в неоготичному стилі міг би стати цікавою туристичною візитівкою Тернопільщини, але тут заснували навчальний заклад, ніби іншого місця не знайшлось по всій області, крім приміщення палацу.
Джерело: discoverukraine
Фото з порталу trip.org.ua

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення