Чи таки можуть з 8 листопада відсторонити від роботи невакцинованих? Розповідаємо, як діяти


Щомісяця карантинні правила стають все жорсткішими. Насамперед для тих, хто не щепився від ковіду. 
МОЗ встановило перелік організацій, працівники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Кого стосується?
Що зможе роботодавець з 8 листопада: звільнити, відсторонити від роботи чи перевести на дистанційну роботу.
Щоб прочитати публікацію повністю, варто авторизуватися. Якщо сподобається, оформіть підписку на преміум-матеріали. Цим ви допоможете нам робити більше цікавих матеріалів про ваші права і бути незалежними!


Усі обмеження, які ввели 21 жовтня на Тернопільщині, стосуються лише невакцинованих. Для вакцинованих — заборон практично не буде. Про це заявив голова Тернопільської ОДА Володимир Труш. 

За інформацією Юлії Нагорної, прессекретаря Департаменту охорони здоров'я, повністю щеплені (двома дозами) від ковіду 15,17% загальної кількості населення області. Першу дозу вакцини отримали 20,11%. Загалом же до кінця року запланували щепити 70% дорослого населення. 

Без роботи і зарплати?

З 21 жовтня в області діє заборона функціонування закладів громадського харчування, спортивних залів, продовольчих і непродовольчих ринків, крамниць, державних структур, а також проведення масових заходів у разі відсутності 100% вакцинації або негативного ПЛР-тесту на COVID-19  чи експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу, або документа від лікаря щодо протипоказань вакцинації у працівників та відвідувачів закладів. Ці правила стосуються і міжрегіональних перевезень. Раніше МОЗ затвердив Наказ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням». 20 жовтня Кабмін прийняв рішення «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236». Тут йдеться і про те, що невакцинованих можуть відстороняти від роботи.

Це не на жарт налякало жителів Тернопільщини. 

— Працюю викладачем у Тернополі. Начальство вже повідомило, якщо не вакцинуюся — можу шукати іншу роботу. Я опинилася на роздоріжжі, не знаю, що робити, — зітхає тернополянка Оксана.

Професія жінки — якраз у переліку тих, кому потрібне обов'язкове щеплення. 

Отже, обов'язковій вакцинації з 8 листопада підлягатимуть працівники:

  1. центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

  2. місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів; 

  3. закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. 

Не підлягатимуть обов'язковій вакцинації зі списку ті люди, у яких є абсолютні протипокази до проведення профілактичних щеплень. У випадку з ковідом — це серйозна алергічна реакцію на один з компонентів вакцини. За даними останнього брифінгу в ОДА, є лише дві людини, які отримали довідки, що вони не можуть бути вакциновані за медичними показами.

Кабмін затвердив порядок відсторонення співробітників підприємств, установ та організацій, які підлягають обов'язковому щепленню від COVID-19, який діятиме з 08 листопада. Що передбачається новою Постановою Кабміну від 20 жовтня 2021 року №1096?

Аналізуємо цифри імунізації на Тернопільщині. За останніми даними, орієнтовно 52% освітян пройшли повний курс імунізації від ковіду, загалом 91,3% медпрацівників вакцинувалися. Серед усіх вакцинованих 60% становить міське населення. А от який відсоток працівників області, які підлягають обов'язковій вакцинації, уже отримали щеплення, ми так і не отримали. 

Чи залишаться люди без роботи з 8 листопада?

Чи скаржаться люди в профспілки

Заступник голови Тернопільської обласної ради профспілок Микола Стадницький каже, що у їхню раду скарги від працівників підприємств, установ чи організацій області щодо примусової вакцинації поки не надходили. Це ж саме підтвердив і голова Тернопільської обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

— До нас ще не зверталися з питаннями, які стосуються примусової вакцинації. Але наша позиція загальновідома: примусової вакцинації не може бути. Кожна людина на власний розсуд визначає, вакцинуватися їй чи ні. Хоча ми розуміємо потребу в імунізації від ковіду. Вважаю, потрібно знайти переконливі аргументи для скептиків вакцинації і не примушувати, а саме – переконати людей, – каже пан Присяжний.  

Серед професійних спілок найчисельнішою, за словами Андрія Присяжного, є Профспілка працівників освіти і науки.

— У нас є позиція Профспілки працівників освіти і науки, у якій говориться про те, що жодної примусової вакцинації не повинно бути, — зазначає керівник обласної ради профспілок. — Конституція України, як Основний Закон держави, має найвищу юридичну силу. Жодні рішення будь-яких органів державної влади чи місцевого самоврядування не повинні їй суперечити. 

Хто і як може звернутися за захистом у профспілку? 

— Ми є громадською організацією. До нас може звернутися член профспілки, наприклад, якщо його будуть не допускати до роботи через відмову від вакцинації. Якщо піде загальна тенденція недопуску до роботи через таку причину, то роботодавці, вважаю, мають організувати дистанційну роботу своїм працівникам. Людина не повинна втратити своє робоче місце і свою заробітну плату, — наголошує Андрій Присяжний.

Не зверталися поки працівники області і до Регіонального представника Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо захисту своїх трудових прав. 

— Жодних скарг стосовно питань вакцинації чи захисту трудових прав, пов'язаних з цим, ні від кого з області не поступало,  ̶  каже Володимир Воловник.      

Спільний представницький орган профспілок не підтримує наказ МОЗ від 04 жовтня 2021 р. №2133, яким затверджено зазначений Перелік, оскільки ці документи мають дискримінаційні ознаки, суперечать національним та міжнародним нормативно-правовим актам, згідно з якими вакцинація є добровільною. Застосування до працівника заходів примусу та/або дисциплінарного стягнення за відмову вакцинуватися від хвороби COVID-19, викликаної вірусом SARS- CoV-2, є неправомірним.

Профспілки виступають за вакцинацію і ефективну боротьбу проти вірусу, за розширення роз’яснювальної роботи і збільшення кількості «послів» щеплення.

Чи законні відсторонення

Кандидатка юридичних наук, адвокатка Ірина Турчин-Кукарінанаголошує, що вакцина проти COVID-19, як медичний препарат, перебуває на третій стадії експериментальних досліджень, а тому не може бути включена до переліку обов’язкових щеплень. 

— Відсторонення від роботи через відмову вакцинуватись — незаконне. Більше того, Закон України «Про оплату праці» і Кодекс законів про працю України не передбачають можливості подібних відсторонень без збереження заробітної плати. Роботодавець може організувати дистанційну роботу, але заробітну плату повинен виплачувати. Виплата зарплати є обов’язком роботодавця, за невиплату якої він може притягатися навіть до кримінальної відповідальності, — пояснює фахівчиня.

Адвокатка пояснює, що у ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» не зазначено, що працівникам, у разі відмови або ухилення від обов'язкових профілактичних щеплень, не виплачується заробітна плата. Це ж стосується і статті 46 КЗпПУ. На думку фахівчині, Закон не врегулював це питання, тому реалізувати його —  неможливо. 

— У статті 46 Кодексу законів про працю України вказано, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів. Огляд і втручання — це різні речі. Оглядом є, наприклад, рентген, коли в організм нічого не вводять. Тому й ст. 46 КЗпПУ не передбачає подібного відсторонення від роботи на підставі, визначеній у ст. 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», — пояснює вона. — У Кодексі законів про працю України, слово «відсторонення» зустрічається три рази і всі вони — у ст. 46 КЗпПУ. Тут же не зустрічається норми про те, що при відстороненні від роботи працівнику не виплачуватиметься заробітна плата, — зауважує адвокатка. 

Виходить, відсторонення працівників від роботи за відмову від профілактичного щеплення від COVID-19 взагалі не може бути, оскільки Кодекс законів про працю України не врегулював це питання. 

Журналістка «RIA плюс» запитала у фахівчині про нещодавнє рішення Європейського суду з прав людини, яке вказує на те, що обов’язкова вакцинація не є порушенням прав людини. 

— Будь-яке втручання в права людини повинно проходити трискладовий тест. Перше — бути передбаченим законом; друге — повинно мати легітимну мету і третє — бути необхідним в демократичному суспільстві (пропорційним і достатнім). Якщо квітневе рішення ЄСПЛ стосувалось країни, у якій йшлося про обов’язкову вакцинацію, наприклад, від поліомієліту, то таке втручання могло бути передбачене законом для тієї країни. Але втручання по COVID-19 в Україні не передбачене законом. Оскільки ми не проходимо першого рівня тесту, то про інші говорити передчасно, — каже Ірина Турчин-Кукаріна.

Як діяти працівникам

Деякі роботодавці, ймовірно, через своє незнання чи небажання знати реальну правову ситуацію в країні, все ж погрожуватимуть і навіть будуть відсторонювати від роботи через відмову щепитися. Як діяти в такій ситуації?

Перш за все, потрібно розмежовувати погрозу відстороненням від реального відсторонення від роботи. 

— Стосовно погрози відстороненням працівник може звернутись в Управління держпраці області, а щодо реального відсторонення від роботи — до суду про незаконність такого відсторонення з одночасною вимогою про виплату та стягнення різниці між фактично сплаченими коштами та середнім заробітком за час вимушеного прогулу, пов’язаного з таким відстороненням від роботи, — пояснює тернопільський адвокат Віталій Вітів. — Також не слід забувати про моральну шкоду: за страждання, понесені працівником таким відстороненням. 

Медична сторона

Вакцинація врятує ваші життя

Михайло Андрейчин, тернопільський професор–інфекціоніст, академік НАМН України:

 – Вакцинація – один з найефективніших методів профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб. Вона допоможе швидше здолати пандемію та врятує багато життів. Особливо варто щепитися тим, хто знаходиться у групі ризику – медичні працівники, працівники соціальних сфер, які контактують з великою кількістю людей, люди з хронічними хворобами, пенсіонери. 

Виробити колективний імунітет, щонайменше 70-75% населення повинні або перехворіти, або отримати імунітет шляхом вакцинації. Ніколи не можна досягнути 100% ефективності вакцинації. Приблизно 5-10% населення має дефекти імунної системи, імунну слабкість. Навіть якщо щепити їх найкращою вакциною – імунітет не виробиться, або він буде дуже слабкий. Тому не можна вимагати 100% ефективної вакцини, бо такої не існує.

 Лише вакцинацією ковід не подолати

Василь Копча, професор-інфекціоніст:

– Вакцина, на жаль, не гарантує того, що ніхто не захворіє. Вона дозволяє перенести хворобу легше. Це дуже важливо з точки зору пацієнта. Але з точки зору епідеміології, це не має значення, бо людина може лишатись джерелом збудника. Саме цим вакцина від коронавірусу відрізняється від усіх інших. Якщо я вакцинувався від кору – не захворію на кір, і в такий спосіб можна погасити епідемію. Але не вийде погасити епідемію коронавірусу тільки шляхом вакцинації. Це можна зробити тільки в поєднанні з карантинними заходами. 

Що каже ЗАКОН

Міністерство економіки України роз’яснило, що у роботодавця немає правових підстав примушувати працівників вакцинуватися від коронавірусної хвороби COVID-19 та/або притягати їх до дисциплінарної відповідальності за відмову вакцинуватися від цієї хвороби: 
Відповідно до ст. 284 ЦК України надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою. Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитися від лікування.
Частиною 6 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» також передбачено, що повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення.
У пункті 3 своєї Резолюції 2361 (2021) Парламентська асамблея Ради Європи закликає та рекомендує інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов’язковою і що ніхто не може зазнавати політичного, соціального чи іншого тиску для проходження вакцинації, а також забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації за те, що не пройшов вакцинацію.
Відповідно до ст. 2-1 КЗпП України будь-яка дискримінація у сфері праці, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно, зокрема від стану здоров’я, не допускається.️
Ст. 43 Конституції України також гарантоване право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.️
З ініціативи власника або уповноваженого ним органу, трудовий договір може бути розірвано, зокрема у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, що перешкоджає продовженню даної роботи (п.2 ч.1 ст. 40 КЗпП України). Водночас таке звільнення може бути проведено лише на підставі фактичних даних, які підтверджують, що внаслідок стану здоров’я (стійкого зниження працездатності) працівник не може належно виконувати покладені на нього трудові обов’язки чи їх виконання протипоказано за станом здоров’я (п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 року № 9). Звільнення працівника з цієї підстави не є заходом дисциплінарного стягнення.
Згідно зі ст.147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.
Порушення трудової дисципліни — це невиконання чи неналежне виконання з вини працівника покладених на нього трудових обов'язків. Отже, відмова працівника від вакцинації не може вважатися порушенням трудової дисципліни.

А як в інших країнах?

Італія стала першою європейською країною, яка з 15 жовтня почала вимагати ковідні паспорти для роботи. Уряд попередив про це італійців за місяць.
Сертифікат про вакцинацію чи негативний ПЛР-тест (кожні два дні) вимагатимуть від усіх працівників, незалежно від професії. Якщо вони не нададуть ці документи, їх або позбавлять зарплати, або оштрафують на 1,5 тис. євро. Штрафи чекають і роботодавців.
А от у Британії, де захворюваність знову пішла вгору, зняла майже всі обмеження. Там не вимагають паспортів вакцинації, дистанції та обов'язкових масок. Але Уельс та Шотландія не згодні з цим рішенням. У жовтні в цих регіонах почали запитувати сертифікат чи тест у всіх повнолітніх, які приходять у клуби чи інші приміщення, де перебуває понад 500 людей, чи на вуличні події за участю більш ніж 4000 людей.
У Словенії з 15 вересня сертифікати чи тести вимагають як на вході на будь-яку роботу, так і буквально скрізь — в магазинах, ресторанах, салонах краси, і навіть у лікарнях. Через це незгодні (а більш ніж половина населення невакциновані) перекрили головну автомагістраль Любляни і кидались у поліцію пляшками.
Румунія з 3 жовтня вимагає сертифікат про щеплення чи довідку про перенесений Covid-19 в кінотеатрах, ресторанах і спортзалах.

 У Польщі влітку обговорювали ідею, що роботодавці можуть переводити своїх нещеплених працівників на роботу, яка не потребує контакту з людьми. Але поки що там не вимагають сертифікатів ніде.
У Ізраїлі з кінця серпня вимагають у всіх людей сертифікати чи тести на вході в ресторани, музеї, бібліотеки, спортзали чи басейни. Без них можна ходити тільки у торгові центри та магазини.
А у Туреччині не потрапити навіть у більшість торговельних центрів. З 6 вересня для входу громадяни повинні мати або сертифікат про щеплення, негативний ПЛР-тест або довідку про перенесену хворобу, що має відображатись у HES-коді — спеціальному внутрішньому документі, який повинні мати в тому числі туристи.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення