Серед підземних чудес краю печера "Кременецькі гори"

Окрім замків та фортець, яких на Тернопільщині найбільше в Україні, наш край славиться найстаршими та найкрасивішими печерами. Деякі з них навіть внесені в Книгу рекордів Гіннеса.

Печера Оптимістична

Поблизу села Королівка, що на Борщівщині, розташована печера, яку внесли в Книгу рекордів Гіннеса, як одну із найдовших гіпсових печер в усьому світі. Вік печери нараховує більш ніж 14 мільйонів років, а довжина – понад 230 кілометрів.
Печера приваблює туристів не лише своїми габаритами, але й колористикою – різноколірні гіпсові кристали відтіняють жовтими та рожевими барвами. Уся печера складається з гротів, переходів та озер, найбільше з який має 82 “квадрати”. Тут навіть є питна вода.
Зазначу, що віднедавна у печері створили серію скульптур із глини. До речі, це перший в Україні підземний музей.

Печера Вертеба

Серія алебастрових печер, з’єднаних між собою, розміщена знову на Борщівщині, але вже поблизу села Більче-Золоте. Її особливістю є те, що колись тут, під землею, були тимчасові поселення людей. Деякі знайдені речі датуються ще 4-3 тисячоліттям до нашої ери.
Загальна довжина ходів Вертеби перевищує позначку в 134 кілометри.
Печера дала прихисток воякам УПА. Про це свідчать кілька знайдених документів, датованих 40-ми роками минулого століття, та друкарські машинки.

Печера Кришталева

І знову мандруємо на Борщівщину у село Кривче. Там розташовується ще одна із найстарших та найдовших гіпсових печер світу. Її вік становить понад 20 мільйонів років.
Зсередини можна побачити неймовірні візерунки та безліч кристалів. Усі вони при прямому чи непрямому потраплянні світла відіграють неймовірними барвами.
Печеру відкрив майбутній сотник УСС Вадим Гутковський, який потім написав пісню “Гей, ви, стрільці січовії”. На момент відкриття він працював інженером.

Печера Перлина

У Гусятинському районі поблизу села Крутилів знаходиться єдина на Поділлі вертикальна печера. Її унікальність полягає в тому, що колись тут знайшли перлини – кільканадцять ванночок, у кожній з яких по 12-18 перлин із кальциту.
Зазначу, що на утворення однієї такої перлини необхідно більш як сто років. Деякі з них – діаметром понад 18 міліметрів – утворювалися більш ніж тисячу років.
Печера має 27 метрів у глибину і майже повністю заселена кажанами.
Кількома роками раніше місцева влада збудувала біля печери арку, що зробило її схожим на дім дивовижних істот. Щоб спуститися всередину, необхідно мати спеціально спорядження та дозвіл, оскільки вона знаходиться на території заповідника “Медобори”.

Печера Млинки

Печера знаходиться поблизу села Залісся, що на Чортківщині. Ще з давніх давен з неї добували гіпс. До речі, назва походить від слова “млин”, у якому люди промивали гіпсову породу, очищаючи її від домішків.
Попри невеликі розміри (але в Україні це найдовша горизонтальна гіпсова печера – близько 40 кілометрів), печера славиться неймовірним колоритом та виглядом. Вторинний гіпс відіграє різними барвами, що робить його схожим на кришталь та мармур.

Печера Угринська

Печера розташована недалеко від села Угринь, що в Чортківському районі – у двох кілометрах від печери Млинки. Довжина печери становить всього два кілометри.
На початку минуло століття тут видобували гіпс, проте після війни закинули промислову справу.
Сьогодні Угринська печера становить неймовірний колоритний лабіринт, який щороку відвідує кілька тисяч туристів з усього світу.

Печера Озерна

Печера Озерна знаходиться всього в кількох кілометрах від Оптимістичної – в селі Стрілківці на Борщівщині. Її особливістю є більше ніж 20 підземних озер.
Загальна протяжність печери становить 120 кілометрів. Умовно її ділять на кілька частин – ближні та дальні кімнати, у яких, окрім озер, знайдено сотні кісток доісторичних тварин.

Печера “Кременецькі гори”

У Кременецькому кряжі (м. Кременець) в урочищі “Дівочі Скелі” є ряд невеликих печер, утворених в оолітових вапняках сарматського ярусу неогенової системи.
На вид це невеликі кімнати, з’єднані між собою вузькими переходами. У деяких печерах археологи ще на початку минулого століття виявили кістки древніх тварин: печерного та бурого ведмедів, песця, північного оленя, лемінга тощо.
Цікавий факт: У більшості печер вчені знайшли речі, що належали членам ОУН УПА. Звідси можна зробити висновок, що тут переховувалася частина захисників українського народу. До того ж, деякі ходи були облаштовані для втечі та відступу в інші області України.
Сьогодні усі печери відкриті для туристів. В середньому за екскурсію з людини доведеться викласти від 80 до 120 гривень. Тривалі перебування (кількаденні квести та досліди з археологами) обійдуться у 800-2200 гривень.
Добратися з Тернополя можна будь-яким автобусом, що їде в район, В усі зазначені населені пункти, окрім Угриня, є прямі рейси. В Угринь можна добратися з Чорткова або смт Заводське.
Христина СЛОТА
Джерело: Галас

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення