Українців попереджають про фальшиві гроші з банкоматів

За минулий рік кількість фальшивих банкнот в Україні зросла на 22 відсотки.


Якщо раніше на мільйон справжніх купюр доводилося 2,8 фальшивих, зараз – 3,6. Фальшивомонетники найчастіше підробляють купюри номіналом в 500 гривень. Вони найкраще захищені, але ризикувати заради дрібних банкнот зловмисники не поспішають. За даними Національного банку, найчастіше гроші підробляють за допомогою звичайних принтерів, передає НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Obozrevatel.
За результатами минулого року, як заявляють у Нацбанку, зросла кількість фальшивок номіналом 500 грн зразка 2006 року. На даний момент 61% від усіх виявлених фальшивок – п’ятисотки.
На другому місці – банкноти номіналом 100 грн. І замикає трійку популярних серед фальшивомонетників валют – 50-гривнева купюра. У той же час 200 грн підробляють не часто (їх частка в загальній кількості фальшивок займає всього 9%). Ще одна тенденція – підробки трапляються скрізь. Як і раніше, найлегше отримати фальшивку можна в місцях громадського харчування, в транспорті і ларьках, але при цьому в НБУ зафіксували випадки потрапляння несправжніх грошей в каси банків та банкомати. Йдеться про пристрої з функцією прийому коштів. Як виявилося, деякі фальшивомонетники вже навчилися обманювати систему перевірки банкоматів.
Тому варто перевіряти справжність навіть тих грошей, які видали в касі банку. Відповідно до чинного закону, обміняти фальшиві гроші на справжні не можна. Їх потрібно або здати в банк, а після їх передадуть в НБУ, або просто порвати і викинути. У випадку з справжніми грошима – порвану або забруднену купюру можна замінити на нову. А ось якщо здачу дали фальшивкою, повернути свої гроші практично неможливо.
Як заявляють у Нацбанку, якісну підробку можна відрізнити від справжньої купюри тільки в лабораторії. Навіть детектор-валют (прилад, який використовують в супермаркетах) не дозволить помітити незначні похибки. Правда, такого рівня підробки зустрічаються не так часто, як гроші, надруковані на принтері.

Як впізнати фальшиві гроші


Найпростіше – розглянути банкноту проти світла і уважно її обмацати. Справжня буде шорсткою, шрифт може бути опуклим. Проти світла на зворотному боці будь-якої купюри можна побачити портрет, що повторює зображення на лицьовій стороні. Також на банкноту вклеєна спеціальна стрічка, в ньому є елемент у вигляді цифрового позначення номіналу. Графічні елементи виконують за допомогою спеціального друку, тому вони опуклі. На справжніх грошах можна намацати позначення для сліпих (вони можуть на дотик визначити номінал), портрет, написи. Всі ці елементи шорсткі. Також проти світла можна побачити приховані зображення: номінал купюри, слово “гривень”.
Якщо немає детектора-купюр, також можна скористатися простим збільшувальним склом. У фальшивки буде видно точки на шрифтах. “Система захисту банкнот національної валюти знаходиться на одному рівні з системами захисту провідних валют світу”, – заявляють в НБУ.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення