21-а річниця Дня Конституції України

28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Конституцію України

Після прийняття Декларації про державний суверенітет України 1990-го та проголошення в 1991-му Акта незалежності поява Конституції стала третьою найважливішою подією в житті незалежної України. 28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Конституцію України на 5-й сесії 2-го скликання («за» проголосували 315 народних депутатів, 36 – проти, 12 – утрималися, 30 – не голосували).
Конституція набула чинності в день її прийняття. День Конституції України – єдине державне свято, закріплене в самому Основному законі країни (ст. 161). Головне призначення конституції – закріплення і гарантування фундаментальних прав людини і громадянина, впорядкування й організація державної влади, утвердження загальнолюдських цінностей, на яких ґрунтується будь-яке суспільство. Її визначальні риси та принципи, як і вся конституційна матерія, що побудована на них, визначаються підвищеною стабільністю. Саме це визначає тривалість життя конституцій. 
У Конституції України передбачена досить складна процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається щоб проголосувало не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України. Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 157). 
Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а 15-й розділ містить 17 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула. Основне положення Конституції України викладено у статті 5: «Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу». Отже, Конституція – це основний закон громадянського суспільства і держави, який має вищу юридичну силу, через який (відповідно до багатовікового досвіду і прагнень народу) затверджуються основи суспільного і державного ладу і механізми їх дії, спрямовані на зміцнення держави і забезпечення прав і свобод громадян. 
Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення