Коли антибіотики не допоможуть, а можуть зашкодити

Антибіотики призначають лише під час бактеріальних інфекцій. Вони не діють на вірусні захворювання. Антибіотики не є профілактикою хвороб.
[ads-post]Призначати антибіотики може тільки лікар. Щоб упевнитися, що це саме бактеріальна хвороба, необхідно додатково здати аналіз крові. Також важливо зробити й аналіз на чутливість до препарату, щоб дібрати антимікробний засіб, який на 100% впорається із бактерією, повідомляє Центр громадського здоров'я.

Якщо ж, наприклад, у вас ангіна, спричинена стрептококами (для діагностики в більшості випадків достатньо експрес-тесту), або інше досить очевидне бактеріальне захворювання, то, щоб не гаяти часу, лікар може призначити найбільш дієвий антимікробний препарат одразу, без аналізу крові.

Водночас, на початку захворювання симптоми у бактеріальних та вірусних інфекцій можуть бути схожими: нежить, кашель, підвищена температура, біль у горлі. Тому займатися самолікуванням категорично не можна. Потрібно якнайшвидше звернутися по допомогу до лікаря.

За даними World Health Organization (WHO), близько 700 000 людей щороку помирає від бактерій, стійких до антибіотиків. Прогнозують, що до 2050 року кількість жертв «супербактерій» може досягти 10 мільйонів.

Антибіотики вбивають бактерій або зупиняють їхній розвиток і таким чином допомагають захисній системі організму протистояти захворюванню. Антимікробні препарати можуть як атакувати клітинні стінки мікроорганізмів, так і впливати на їхній обмін речовин. Наприклад, пеніцилін впливає на синтез клітинної стінки бактерії, і в ній утворюються дірки. Бактерії стають нежиттєздатними та помирають.

Інші типи антибіотиків борються з виробленням бактеріями білків, які необхідні їм для існування.

Є антибіотики, що блокують транспортні системи у стінках клітин і порушують їхній природний баланс. У результаті бактерії не розмножуються і вмирають.

Існує безліч класифікацій антимікробних препаратів. Наприклад, за впливом на бактеріальну клітину розрізняють дві групи антибіотиків.

Бактеріостатичні. Препарати цього виду залишають бактерії живими, але позбавляють їх здатності розмножуватися. Цю групу антибіотиків призначають під час легкого і середнього перебігу інфекційних захворювань.

Бактерициди. Ця група антибіотиків убиває бактерії, але фізично вони все ще присутні в організмі. Препарати призначають хворим з тяжкими інфекціями та з ослабленим імунітетом.

Антимікробні препарати рятують життя, але можуть зумовлювати і побічні явища, зокрема антибіотикорезистентність.

Як мікроби стають стійкими (резистентними):

- антибіотики вбивають бактерії, що спричинили хворобу, але стійкі мікроби не помирають;
- антибіотики знищують і корисні бактерії, які захищають організм від інфекцій;
- стійкі бактерії захищаються і надалі спричиняють захворювання;
- мікроби здатні передавати стійкість до препаратів іншим бактеріям, а інфіковані люди стають переносниками.

Задля виживання мікроби винаходять нові захисні стратегії — так звані механізми резистентності. Бактерії «записують» їх на свою ДНК і таким чином передають резистентність наступним поколінням.

Антибіотики допомагають організму протистояти бактеріям. Але не існує антимікробного препарату, який подіяв би на всі види бактерій.

Саме тому призначати антибіотики може тільки лікар.

2020-й рік оголосили роком глобальної комунікації щодо боротьби із антибіотикорезистентністю.
AWaRe — нова класифікація антимікробних препаратів World Health Organization Ukraine, що стане потужною зброєю у цій битві.

Пам’ятайте, антибіотики призначають лише під час бактеріальних інфекцій. Вони не борються із вірусними захворюваннями і не є профілактикою будь-яких хвороб.

Призначати антибіотики може лише лікар. Займатися самолікуванням і купувати антибіотики без рецепта — шкодити власному здоров’ю.

Головна причина появи мультирезистентних бактерій — це безвідповідальне вживання антибіотиків.

Дослідження та відкриття нових антибіотиків тривають. За цей час ще більше бактерій стане резистентними до препаратів. Щоб уповільнити цей процес, кожен може зробити свій внесок — відповідально ставитися до вживання антибіотиків, не займатися самолікуванням та поширити цю інформацію серед свого оточення.

Глобальна комунікаційна кампанія щодо боротьби із антибіотикорезистентністю фінансується за кошти ВООЗ.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення