Кременець і містична Західна Україна: де знайти «замки з привидами»

Скрип підлог, відкриття дверей, дивні звуки… Хто там? Тиша. Це, напевно, просто вітер.
Багатьом людям доводилося відвідувати замки або старовинні особняки, від перебування в яких по спині повзуть «мурашки». Можливо, причина в атмосфері, яка переносить у часи лицарів і дам, середньовічних драм і слави, яка вже давно стала історією. А може, крізь роки відлунюють історії колишніх жителів замків, зображених на численних портретах, що висять на стінах залів.[ads-post].
На Західній Україні особливо багато цікавих замків. І кожен з них має безліч історій, оскільки бачили століття воєн, десятки династій, безліч інтриг, смертей і народжень. Кажуть навіть, кожен замок має своїх привидів. Люди запевняють, що бачили їх, і часто у різні часи описують одне і те ж.
Пропонуємо огляд замків зі старими добрими привидами, які розташовані поруч із Тернопільщиною. Відкриємо ж список найбільш містичним замком нашої області.

Кременецький замок

Джерело фото: zamky.com.ua.
Кременець – одне з найцікавіших тернопільських містечок з численними пам’ятками. Та найбільш цікава розташована на горі Бона – руїни могутньої колись князівської фортеці. Рік заснування твердині загубився десь між початком ХІ та ХІІІ століть. Її руйнували і відновлювали, потім знову руйнували, аж поки не залишились лише кам’яні останки.
У Кременці досі переказують легенди про королеву Бону. Отримавши фортецю на горі як щедрий подарунок від чоловіка Сигізмунда I, італійка заволоділа нею у середині XVI століття. За переказами, це була надзвичайно вродлива, розумна, амбітна та… жорстока жінка. Неймовірні звірства Бони Сфорци, про які йдеться у легендах, пояснюють укладеною з самим дияволом угодою. Згідно з нею, жінка мала отримати вічну молодість. Розповідають, що з цією метою королева довго приносила у жертву незайманих дівчат: їх виводили на верхній ярус замку та скидали звідти на гострі палі. А у багряній крові купалася правителька, вбираючи красу і молодість. Інша історія розповідає про ванни із крові немовлят.
Вважається, що хтось-таки вбив Бону Сфорцу, отруївши її. А привиди тих часів, кажуть, досі витають між замкових руїн.
Звичайно, легенди не завжди відповідають дійсності. Можливо, з часом Боні приписали славу кривавої королеви, забувши про її політичні рішення, корисні для Кременця. Та все ж легенди не народжуються на порожньому місці.

Замок Любарта в Луцьку

Джерело фото: we.org.ua.
Луцький замок – один із найстаріших і найбільших в Україні. Він був побудований у XIV-XV столітті та належав литовському князю Любарту. Тут можна відвідати музей книги і дзвонів, експозицію старовинної зброї, поблукати підземеллями зі знаряддями катувань і піднятися на вежу, звідки відкривається чудовий вид на стару частину міста.
Одна з легенд Луцького замку розповідає про життя молодої дівчини – Оксани. Жінка запала в душу коменданту фортеці, але його почуття не були взаємними. За відмову Оксану спіткала страшна розправа: солдати спочатку поглумилися над нею, а тіло розрубали на дрібні частинки і кинули в річку. З того моменту в замку Любарта з’явився жіночий привид, який бродив по вулицях старого міста ночами в пошуках частинок свого тіла.
Історики свідчать, що в міжвоєнний період (коли в замку стояв військовий гарнізон) на ранок знаходили мертвих чоловіків зі спотвореними обличчями. Кажуть, таким чином Оксана нагадувала, як не по-людськи з нею вчинили люди в формі.

Підгорецький замок у Львівскій області

Джерело фото: we.org.ua.
Відвідування замку обов’язкове для всіх любителів фільму «Д’Артаньян і три мушкетери». Саме Підгорецький замок зіграв роль міської ратуші, куди бравий Д’Артаньян доставив алмазні підвіски королеви.
Замок був побудований у XVII столітті у французькому стилі і визнавався одним з найкрасивіших палаців Східної Європи. У радянський період інтер’єр замку спочатку розікрали, а пізніше в будівлі розмістили санаторій для хворих на туберкульоз. Зараз усередині замку ведуться реставраційні роботи.
Кажуть, привид оселився в замку ще в кінці XVIII столітті, коли той сяяв своєю красою. Власник замку Вацлав Ржевуський убив свою дружину Марію в нападі ревнощів. Поховати її з виконанням усіх ритуалів він не міг, тому ніхто досі не знає, що з нею сталося. Розповідають різне: тіло було замуроване в стіну замку, заховане в підвалі під сходами або спалене в печі.
Жителі замку, а пізніше і пацієнти туберкульозного диспансеру, скаржилися на прозору даму, яка щоночі бродила по кімнатах і залах в пишній білій сукні, гасила свічки, відкривала і закривала двері.
Хто знає, можливо, якщо лишитися у замку на ніч, з Марією можна познайомитись і зараз.

Золочівський замок у Львівській області

Джерело фото: we.org.ua.
За свою історію замок встиг побувати фортецею, королівською резиденцією, панською садибою, тюрмою і навчальним закладом. Зараз Золочівський замок – це музей-заповідник, відділення Львівської картинної галереї.
Згідно з переказами, привид з’явився на території замку випадково, з загадковим каменем, привезеним із лісу разом з деревиною. На перший погляд – звичайний камінь. Але, якщо придивитися, можна розгледіти на ньому зображення тернового вінка і вирізані загадкові написи невідомою мовою, що датуються приблизно XIV-XV століттям.
Після появи каменю, поруч із замком час від часу почав з’являтися Чорний Лицар. Він нікого не лякав і не переслідував, просто мирно проїжджав повз переляканого постояльця. Чий це образ, ніхто не знає. Кажуть, один із молодих сільських хлопців, який був шалено закоханий в господиню замку. За іншою версією – це захисник каменю. І оберігає він насправді святий Грааль, замурований усередині.

Тараканівський форт у Рівненській області

Джерело: фото: we.org.ua.
Фортеця розташована перед містечком Дубно. Її побудували у кінці XIX століття для захисту західних кордонів Російської імперії. Після цього вона належала полякам, а потім німцям. Ходять чутки, що у фортеці під час Другої світової випробували нову секретну зброю. Залишаючи форт після капітуляції, німці залили бетоном деякі приміщення і проходи до них. Під зовнішніми стінами розташований 100-метровий тунель.
У Тараканівському форту відбувалося багато битв, це місце було оточене таємницею і містикою давно. Один тільки факт того, що в цих місцях заблукав загін НКВС і безслідно пропав, говорить багато про що. Після цієї події нижні яруси форту були залиті бетоном.
Місцеві легенди говорять про те, що тут вночі можна почути голоси та постріли, з’являються дивні тіні, самі починають переміщатися предмети.

Свірзький замок у Львівскій області

Його називають найромантичнішим замком Львівщини. Він був побудований на високому пагорбі над річкою в XV столітті й належав знатному шляхетському роду Свірзьких. У XVII столітті він перейшов у володіння графа Цетнера, який його зміцнив і перебудував. У такому вигляді замок і зберігся до теперішнього часу.
У фільмі «Д’Артаньян і три мушкетери» Свірзький замок грає роль Бетюнського монастиря, в якому отруїли Констанцію.
Сьогодні замок стоїть пусткою, а місцеві переповідають пов’язану з ним містичну легенду. Кажуть, що колись у Свірзькому замку працювала дівчина. В ті часи ворог неодноразово підходив під фортечні стіни, мріючи захопити Свірж. Невідомо яким чином дівчина змогла закрутити роман з ворожим солдатом, але це сталося. Мрії про ніжність засліпили дівчину – і вона відкрила своєму басурманському соколу фортечні ворота. Але нещасну чекала не любов: захопивши замок, загарбник скинув зрадницю у глибокий колодязь. Логіка зрозуміла: хто зрадив один раз, зрадить вдруге.
Місцеві запевняють, що душа зрадниці так і не знайшла спокій, а тому ходить по замку і закриває за собою всі двері, щоб виправити свою ганебну помилку.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення