Замовники вбивства Віталія Ващенка пов’язані з ще одним нападом?


Відбулася прес-конференція по справі нападу на колишнього депутата Тернопільської міської ради Ігоря Турського, який підозрює в організації нападу на себе міського голову Тернополя та його близьке оточення.
Участь у заході взяли представники всеукраїнських громадських організацій “Автомайдан”, “Вільні люди” Юлія Гесюк та Іван Ковалик, член нещодавно створеної тимчасової слідчої комісії Верховної ради, народний депутат Остап Єднак, представники партії “Сила людей”, зокрема потерпілий Ігор Турський та свідок цього нападу Іван Сороколіт. На їхню думку правоохоронці і судді працюють у змові із замовниками нападу й намагаються залишити винних не покараними. На це вказує ряд обставин.

Серед іншого громадський діяч, член партії “Сила людей” Іван Сороколіт акцентував на так званих збігах у справі нападу на Турсього:

“Вісім місяців тому, за дивним збігом обставин, чи то поліція неправильно звернулася в суд по обранню запобіжного заходу для ще тоді наявного підозрюваного, чи то суд вирішив “завалити” це клопотання. Тому що факт спроби затримання зловмисника ще 8 місяців тому відбувався. Ні поліція, ні суд не коментують, хто насправді крайній. Виходить, або поліція не фахова і неправильно звертається в суд, або суддя чомусь вважає, що той, хто нападає з ножем посеред міста, може гуляти на волі. По-друге, слідство чомусь кілька місяців тому призупинили. Про це ми дізналися на мітингу після вбивства Катерини Гандзюк, коли представник поліції публічно озвучив, що слідство призупинене. Переховується тільки один чоловік, а ті люди, які були з цим нападником, вільно пишуть дописи у соціальних мережах, їх легко знайти. Питаємо слідчого, чи їх допитують або викликають на допити, відповів, що ні – слідство призупинене. По-третє, слідство чомусь не здійснило процесуальних дій по заочному затриманню — нападника оголосили в розшук, але якщо навіть його знайдуть, то що з ними робити далі, невідомо. У момент, коли адвокат потерпілого починає піднімати це питання, тиснути на слідство, раптом самостійно з’являється підозрюваний із Кривого Рогу з адвокатом із Тернополя. По-четверте, триває суд по резонансній справі, а від прокуратури на суді в суботу був присутній прокурор, який не орієнтується в справі (!)”.
На думку Івана Сороколіта, замовники вбивства Віталія Ващенка із Кременця і нападу на Ігоря Турського пов’язані.

– Суд за дивним збігом відбувається у суботу, у вихідний день, коли працює один черговий суддя, яким виявився кум одного із чиновників міської ради, – каже І. Сороколіт. – По-п`яте, підозрюваний, який з’явився, мовчить і користується статтею 63-ю Конституції (“Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення”, – цитата з Конституції). Тобто він не прийшов визнати свою вину і співпрацювати зі слідством. Позаяк ми були дуже здивовані, що з’явився адвокат саме з Тернополя, з’ясувалося, що він ще й веде справу захисту обвинувачених у вбивстві активіста Віталія Ващенка з Кременця — ще один “збіг”. І щодо 60 тис грн застави – суддя мав повне право не призначати застави щодо такого злочину, адже це насильство.

Підсумовуючи, Іван Сороколіт підкреслив, що на думку активістів, нападник діяв не самостійно. Питання наразі: хто? Це мають з’ясувати мають слідчі.
Народний депутат України Остап Єднак: “На минулому тижні Верховна Рада України проголосувала за створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів. На превеликий жаль, стимулювала створення ТСК саме смерть Катерини. Хоча народні депутати подавали проект з відповідною постановою ще на початку жовтня. Наступного тижня ми проведемо перше засідання ТСК по тематиці Катерини Гандзюк і будемо формувати список інших жертв нападів. Я думаю, що всі факти, озвучені Ігорем Турським, цілком заслуговують, щоб ця справа теж потрапила у список ТСК”.
Керівник всеукраїнської мережі “Вільні люди” в Тернопільській області Іван Ковалик: Я прирівняв би напади на громадських активістів до тих проблем, які мають західні держави з тероризмом. Цей процес показує недосконалість наших правоохоронних органів, які чомусь в основній своїй масі замовників дуже рідко знаходять, а нападників дуже рідко карають. Приклад справи Ігоря Турського є доволі наочним. Напад на Ігоря відбувся за 10 м від нашого офісу. Я іще декілька хлопців нашої організації надавали медичну допомогу Ігорю. Ми все бачили на власні очі. Я розумію, що непросто знайти замовників, але якщо вже відомі виконавці, то вони мають залишатися під вартою. Якщо би в таких справах виконавці залишалися за гратами, це би було величезним стримуючим фактором для інших зловмисників. Чому це не відбулося? Я вважаю, що хтось з кимось 100% домовився. Я знаю про це з власного досвіду, тому що наша організація займається антикорупційною роботою, де було також дуже багато протиріч з людьми, які мають владні повноваження. Я знаю, як працює поліція, прокуратура у Тернополі — ці люди добре знають один одного, Тернопіль – це невеличке місто. Те кіно, яке було розіграно з Ігорем – ганебне. Якщо ми цю справу залишимо без належного нагляду, я впевнений, що такі речі будуть продовжуватися”.
Тимчасово виконуюча обов’язки голови Тернопільського обласного осередку ВО “Автомайдан” Юлія Гасюк: “Наразі склалася така ситуація, що практично кожна антикорупційна організація може назвати свої унікальні кейси нападів та тиску на своїх колег. Зокрема, моїм колегам “автомайданівцям” сьогодні загрожує від 4 до 7 років позбавлення волі за те, що вони жбурляли яйцями в народного депутата Олега Барну. Саме по відношенню до моїх колег з “Автомайдану” прокуратурою вчиняються негласні слідчі дії, це теж є доконаний факт, ми маємо відповідні ухвали. Це дозволяє правоохоронцям сьогодні вчиняти ряд процедур, таких як прослуховування дзвінків, перечитування особистих діалогів у соціальних мережах і навіть встановлення жучків чи проникнення до житла. Наразі нашого адвоката з “Автомайдану” Романа Маселка ганебно карають за його дописи в соціальних мережах, де він просто називає факти своїми іменами: що діюча судова система не є ефективною, він називає імена суддів, які вчиняють неправомірні ухвали. Натомість дисциплінарна кваліфікаційна комісія адвокатури піднімає питання, щоби позбавити його адвокатського свідоцтва, руйнуючи його професійну діяльність. Усім відомий випадок із нападом на мого колегу із Одеси Віталія Устименка, який був вчинений із тональним тотальним цинізмом, як і у випадку із нападом на Ігоря Турського, це відбулося в білий день на одній із центральних вулиць міста, поруч були перехожі. Проте наразі ми вбачаємо абсолютну неспроможність правоохоронних органів захистити нас та виконувати покладені на них обов’язки. Ми ж будемо контролювати кожне розслідування стосовно нападів на громадських активістів, бо переконані, що міру покарання повинен отримати кожен — виконавець, організатор, замовник”.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення