Цей небезпечний лептоспіроз! З початку року на Тернопільщині зареєстровано 4 випадки захворювання на цю страшну недугу

Результат пошуку зображень за запитом "Лептоспіроз"
Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту чи навіть смерті. Про лептоспіроз відомо ще з часів Гіппократа, з моменту відкриття збудника минуло більше 100 років, проте це захворювання зберігає актуальність, незважаючи на значні досягнення в його вивченні. Про те, як вберегтися від цієї недуги, які симптоми мають насторожити і хто потрапляє у групи ризику говоримо з лікарем-епідеміологом відділення особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру Надією Годованою.

– Як можна заразитися лептоспірозом?
– Джерелом збудника цієї хвороби є мишовидні гризуни (миші, пацюки, полівки, землерийки та ін.), свійські (свині, собаки, рідше – велика і дрібна рогата худоба) й промислові (нутрії, песці) тварини, які виділяють лептоспіри у довкілля з сечею. Найчастіше можна заразитися під час купання, риболовлі, вживання води з відкритих водойм, під час роботи роботи на полях, а також при споживанні харчових продуктів, забруднених виділеннями гризунів (переважно овочів і фруктів), а також м’яса, молока від хворих тварин. Трапляється й контактне зараження при догляді за тваринами, їх забої, у разі покусу інфікованими гризунами. Важливо пам’ятати, що лептоспіри можуть проникати в людський організм не тільки через шлунково-кишковий тракт, а й через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Навіть непомітні ушкодження, подряпини можуть стати місцем проникнення інфекції.

– Хто найчастіше хворіє на цю недугу?
– Найбільший відсоток захворілих припадає на населення працездатного віку, чоловічої статі, мешканців села. До групи ризику належать працівники боєнь, м’ясокомбінатів, м’ясних цехів, зоотехніки, ветеринари, працівники зоомагазинів, косарі, сільськогосподарські працівники, сантехніки, робітники каналізаційних мереж, мисливці, рибалки тощо. Останніми десятиріччями лептоспіроз розглядають як рекреаційне захворювання. Ризик його виникнення зростає у шанувальників екологічного та активного туризму. На Тернопільщині лептоспіроз поширений через географічні особливості краю – кількість водойм, опадів і помірно-континентальний клімат і велику чисельність мишовидних гризунів. Найвищі показники захворювання реєструємо на півдні і в центрі області.
– Які сиптоми мали б, насамперед, насторожити? Чи легко діагностувати лептоспіроз?
– Інкубаційний період захворювання від 1 до 20 діб, частіше – 7-14.
Для захворювання характерний гострий початок – хворі можуть назвати не лише день, а й годину – з лихоманки, підвищення температури тіла, загальної слабкості, часто виникають жовтяниця, нудота та блювання, біль в попереку і м’язах, особливо литкових (діагностична ознака).
Успіх лікування залежить від своєчасного звернення хворих за медичною допомогою та ранньої діагностики. Госпіталізація хворих є обов’язкова, тому що можуть розвиватись ускладнення, зокрема з боку нирок і печінки. Часто тяжкий перебіг хвороби закінчується летальним наслідком. Адже дуже часто цю недугу плутають із звичайним ГРВІ і вчасно не звертаються до лікарів. Для підтвердженням діагнозу використовують серологічні дослідження сироватки крові хворих на наявність специфічних антитіл до збудників лептоспірозу. Хвора людина не становить небезпеки щодо зараження інших, являється “біологічним тупиком” для збудника лептоспірозу.

– Чи поширений лептоспіроз на Тернопільщині?
– З початку року постраждали четверо людей – жителі Кременецького, Підгаєцького, Підволочиського районів та міста Тернополя. Троє одужали, а один випадок летальний. За результатами епідрозслідування, їх зараженню сприяли  ведення домашнього господарства, догляд за сільськогосподарськими тваринами без засобів захисту при наявності мишовидних гризунів у приміщенні та прямий контакт з гризунами.  У 2018 році зареєстровано 16 випадків захворювання на лептоспіроз, з них один летальний. Варто зазначити, лептоспірозу характерна літньо-осіння сезонність, пік якої припадає на серпень-вересень. Це зумовлено підвищенням чисельності мишей і щурів, популярністю активного відпочинку на природі, купальним сезоном, риболовлею та проведенням сільськогосподарських робіт. Тому саме в цей період року прогнозується збільшення випадків захворювання людей на лептоспіроз.

– Як вберегтися від лептоспірозу?
– Головну роль у системі заходів профілактики відіграє проведення дератизації, яка сприяє зниженню чисельності гризунів та зменшенню циркуляції збудників. На жаль, проводять її лише у Тернополі. У районах вже давно цього не роблять. Запобіжними заходами є  впорядковування територій населених пунктів, зокрема територій прилеглих до ринків, дворів, не допущення несанкціонованих звалищ побутових відходів – місць виплоду гризунів. Також дуже важливо дотримуватися правил особистої гігієни, ветеринарно-санітарних вимог при догляді за тваринами, зокрема, вдягати рукавиці під час роботи, захищати житлові, складські приміщення від проникнення гризунів, унеможливити забруднення харчових продуктів, овочів, фруктів,  джерел водопостачання. Також небезпечно купатися у непроточних водоймах. Якщо ж купаєтеся, то відпливайте далі від берега, і не використовувайте воду відкритих водойм для пиття і господарських потреб. Якщо ви маєте подряпини на тілі, то перед купанням варто їх заклеїти пластирем або не купатися взагалі в такому разі.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення