Польські волонтер за підтримки Кременецької міської ради наводять лад на історичному Монастирському кладовищі


Уже кілька років поспіль польські волонтер за підтримки Кременецької міської ради наводять лад на історичному Монастирському кладовищі. Цього року вони приїхали втретє. 15 добровольців займаються благоустроєм частини цвинтаря та реставрацією древніх надгробків.

З-поміж іншої роботи цього року полякам вдалося відновити найбільший надгробок, під яким похований відомий художник, близький друг засновника Кременецького ботсаду Вілібальда Бессера – Джозеф Сандрерс. Він також був особистим гравером російського царя Олександра І. Кінець життя провів у Кременці, там його і поховали.

Ще минулого року могила художника та надгробок були у жахливому стані. Під вагою пам’ятника, що є понад 1 тону, земля осувалася і осідала. Тож невдовзі цікава історична пам’ятка могла бути втрачена назавжди.


Цікава і складна історія реставрації цього надгробка, – розповів «Терену» координатор проектів Фонду культурної спадщини Польщі Даніель Потканскі. – Вага надгробка з піщаника понад одну тону. Оскільки рельєф цвинтаря такий, що сюди не заїде габаритна техніка, нам довелося придумувати – як підняти пам’ятник без неї. Це було непросто, проте результат вартий цих зусиль. Реставрували надгробок польські та місцеві фахівці впродовж двох місяців. Вдалося навіть зберегти певні декоративні елементи, зокрема – бронзові мушлі, – повідомив Даніель.
Сьогодні волонтери зустрілися із першим заступником міського голови Миколою Матвіюком та депутатом міської ради Зоєю Карп`юк. Поспілкувалися про особливості реставраційних робіт та перспективу майбутньої співпраці. Адже спільна робота з відновлення історичної частини Монастирського кладовища – важливий вклад не лише у збереження культурної спадщини, а дружніх українсько-польських стосунків.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення