"Священники мають займатися своїми справами": чиновники на Кременеччині відреагували на закид отця про відсутність пробірок для тестів

У Кременецькій районній лікарні вимкнули електрику через несплату ...
У Кременці немає пробірок для ПЛР-тесту на COVID-19, пересічних громадян з симптомами недуги та медиків, які безпосередньо лікують хворих, відмовляються тестувати, хоча для тестування працівників райради та адміністрації пробірки одразу знайшлися… Про все це 19 травня написав у Facebook кременецький священник-волонтер Володимир Буграк. Його пост викликав резонанс та широке обговорення.
[ads-post]Зокрема, священник звернув увагу на обурення мешканців Кременецького району з приводу щоденного звіту обласного лабораторного центру про те, що 19 травня станом на 9.00 у районі не виявлено жодного інфікованого COVID-19. Буграк стверджував, що насправді така картина зумовлена нестачею пробірок для забору мазків в рамках ПЛР-тесту.
За даними волонтера, вони закінчилися ще в п’ятницю, 15 травня. Причому ці пробірки придбав підприємець - 500 штук на Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги і 500 – на лабораторний центр.

"Закінчилися саме ці благодійні пробірки, які були придбані не за державні кошти і не стараннями відповідальних за це посадовців! Довідавшись про проблему, наша Преображенська парафія замовила 500 штук, і сьогодні ми сподіваємося їх забрати на “Новій Пошті” та передати сімейній медицині”, – йшлося в дописі Буграка.

Як прозвітував священник наступного дня, 20 травня пробірки волонтери  отримали і передали медикам. Зауважимо, що станом на 21 травня у Кременецькому районі підтвердили 7 випадків COVID-19, 22 травня – ще 6.
Терміново вирішило розібратися у ситуації і з’ясувало, що проблема справді є, - медпрацівники підтверджують брак пробірок, а декого з медиків справді не тестували.

Хоча директор райлікарні і голова обласного штабу боротьби з коронавірусом запевняють, що проблеми з пробірками не існує. Тоді як керівник району її наявність підтверджує і пояснює причину.

“Для керівників району пробірки чудом знайшлися”

У своєму пості Буграк зокрема стверджував, що лікарі зверталися до однієї дуже відповідальної особи Кременецької лікарні щодо нагального тестування медиків, котрі безпосередньо контактують з хворими на коронавірус, однак їм начебто у цьому відмовили.

“Та коли виявилося, що захворіли деякі працівники районної адміністрації та ради, він в понеділок (18 травня - ред.), наче факір з рукава, дістав пробірки, прислав під "білий дім" швидку і в УСІХ працівників адміністрації, які вважали себе контактними, взяли мазки на аналізи, - написав Володимир Буграк. - В принципі, вважаю, що державних службовців обов’язково треба тестувати, бо вони відповідають за життєздатність району, але керівництво лікарні зобов’язане було забезпечити наявність матеріалів також для простих людей! Отож, люди з симптомами чекають прибуття пробірок, а керівництво району звітує про нуль хворих. В той же час, обласне керівництво, усвідомлюючи критичну ситуацію в Кременці, виставило блокпости на в’їздах”.

Медиків тестують, але не усіх

Яка ж насправді ситуація з пробірками у Кременецькому районі? Місцеві медики, з якими спілкувалася журналістка Терміново кажуть, що пробірок бракує і визнають, що без волонтерів місцевій медицині було б непросто.

А ось питання тестування медиків – неоднозначне. Приміром, сімейна лікарка анонімно розповіла, що її тестували, бо у неї багато хворих пацієнтів з COVID-19.

- З пробірками трохи проблема, так, - каже вона. - Спершу підприємець допоміг, а потім церква. А держава? Не можу сказати…

Як пояснює лікарка, забір мазків для ПЛР-тесту проводять мобільні бригади - лаборанти баклабораторії райлікарні, а возить їх машина Центру первинної медико-санітарної допомоги.

- А вже з 21 травня забір мають проводити наші медсестри, вони ще мають вчитися як це робити, - каже вона. - Бо баклаборанти це вміють, вони курси спеціальні проходили.

Лікарка додає, що у Кременецькій райлікарні на коронавірус захворіли всі працівники реанімації.

– Звісно їх тестували і то неодноразово, – зазначає медпрацівниця. – Зараз ці хворі – на амбулаторному лікуванні.

Ще один лікар з Кременецького центру екстреної медичної допомоги, який теж попросив його не називати, зазначає, що їх не тестують. Хоча вони ризикують чи не найбільше і є першими, хто контактує з пацієнтами. Проте одразу наголошує, що працівники швидкої відносяться не до району, а до області.

- Наших медиків мають тестувати найперше, але цього не роблять, - каже лікар. - Тестували хіба що тих, хто контактував з пацієнтами, у яких підтвердився COVID-19.

Також лікарю відомо, що від п'ятниці 15 травня у терапевтичному відділенні лежали пацієнти з підозрою на коронавірус, які чекали на проведення тесту. Є люди, які на самоізоляції дома, теж з підозрою і чекають на тест.

- Людей обурило те, що для працівників райадміністрації пробірки знайшлися, а для простих - ні, - каже медик. - 20 травня отець Буграк вже привіз пробірки, то сподіваюсь ситуація налагодилася.

“Пробірки є, а медиків тестуємо”

А от головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук, яка також є головою обласного штабу боротьби з коронавірусом, проблеми з пробірками у Кременці не бачить взагалі.

- Ситуація з пробірками там абсолютно нормальна, вони є, - стверджує Чайчук. - Крім того, 40 тисяч гривень додатково виділили влада районного рівня на закупівлю нових пробірок. З пробірками зараз ніде в Україні немає проблем. Вони з'явилися на ринку і їх можна купити. Те, що написав священник, він не повинен і не має права коментувати те, чого немає. Пробірки є, тим більше що вчора (19 травня) обстежена вся адміністрація, багато контактних поступило на обстеження, проблем немає.

Те, що пробірки купують волонтери – це, мовляв, просто їхня воля, додає Чайчук.

- Волонтерам ніхто не забороняє купляти. Вони допомагають не лише в Кременці, а по всій області і по всій Україні, - каже головна санітарна лікарка області. - Ми такий український народ, любимо допомагати один одному. Треба було допомагати армії, допомагали армії, треба допомагати медицині - люди допомагають медицині. Це не є заборонені речі. Але ще раз наголошу, у нас проблем з пробірками немає.

Вона також запевнила, що медиків і лікарні тестують і дала зрозуміти, що Буграк занадто згустив фарби.

- А ми тестуємо медиків, тестуємо людей, які йдуть на планову операцію чи госпіталізацію, онкохворих, які йдуть на хіміотерапію, Нацгвардію, яка йде на ротацію, СБУ, військових, - каже Оксана Чайчук. - Якщо когось не тестують - значить немає потреби. Головний лікар краще знає, чи є потреба. Чи це краще знає священник?  Були з хворими - тестуємо, хтось захворів між ними - тестуємо. Загалом в Кременецькому районі ми найбільше протестували людей. Різниця надто разюча з іншими районами, тому що там є ситуація.

“Священники мають займатися своїми справами”

Директор Кременецької райлікарні Павло Кісіль також запевняє, що пробірки є. А медиків, які займаються лікуванням хворим із COVID-19, за його словами, тестують кожних 5 днів. Він каже, що не читає і не вірить тому, що написано у Фейсбуці.

- Ми  виконуємо всі чинні нормативні документи, які нам проведені з Кабміну, Міністерства охорони здоров'я, - зазначає Кісіль. - Все, що потрібно, робимо, у нас заклад працює в штатному режимі. Священники мають займатися своїми справами, а ми – своїми. Якщо я почну влазити у справи священників - це буде неправильно, і в зворотньому напрямку також. Тому я навіть не хочу цього коментувати. Є лікувальний заклад, є функції, які він має виконувати, і він їх виконує.

Водночас Павло Кісіль погоджується, що волонтерська допомога потрібна, адже він особисто на початку епідемії  звертався за допомогою, після чого  відгукнулися волонтери, небайдужі громадяни, підприємці, які перераховували кошти на благодійний рахунок.

- Їхня допомога була важлива на початках, потрібна і зараз, - каже Кісіль. - Ми приймаємо допомогу від волонтерів, адже від держави фінансування недостатнє і не тільки у нашій лікарні. Розумієте, галузь медицини взагалі у нас недофінансована, і  через це виникають проблеми. Але держава паралельно вирішує ці питання. Водночас і допомога волонтерів важлива. З миру по нитці - бідному сорочка.

Коронавірус унеможливив позачергову сесію

Водночас перший заступник голови РДА В’ячеслав Онишкевич, а нині в.о голови РДА та голова районної комісії з питань техногенно екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації підтвердив Терміново, що проблема з пробірками мала місце.

При цьому посадовець наголошує, що питання вирішується і кошти на придбання пробірок вже надійшли, хоч і з запізненням. Але на це були вагомі причини.

- Кременецька і Почаївська міськради на  своїх сесіях прийняли рішення про те, щоб перерахувати кошти на відповідні лікувальні установи для придбання пробірок, - каже Онишкевич. - Не хочу звинувачувати отця, але можливо люди не зовсім розуміють, як має відбуватися передача і прийом коштів.

За словами В’ячеслава Онишкевича, питання прийняття коштів, які Почаївська і Кременецька міськради передавали трансфертами РДА, та подальше їх скерування на купівлю пробірок, мало розглядатися на позачерговій сесії Кременецької райради. Але у районній коронавірусом захворіли керівники і це паралізувало роботу ради. 

- Згідно з регламентом, сесію може проводити голова, а у разі відсутності заступник. Але вони обоє хворі, - каже керівник РДА. - Тому було прийнято рішення, щоб ці кошти провести розпорядженням голови РДА. Наше розпорядження було готове кілька днів тому, однак кошти кременецької міськради в сумі 30 тисяч гривень лише 19 травня надійшли на рахунки фінансового управління РДА. І 20 травня кошти були перераховані на Центр первинної медико-санітарної допомоги на придбання пробірок. Від почаївської міськради станом на 21 травня жодних коштів нам не поступало. Вони вивчають, як документально без сесії можна ці кошти провести, бо у Кременецької міськради  з райрадою є відповідна угода про трансферти, а в Почаївській такої угоди немає. Ці кошти до речі, мають йти на почаївську лікарню.

Що ж до коштів від кременецької міськради, то спершу йшлося про 40 тисяч, але в рішенні прописали 30 тисяч на пробірки, а 10тисяч  - на інші засоби, зауважив Онишкевич.

- Волонтерська допомога звісно, що потрібна, - каже він. - І я завжди вдячний тим людям, які відносяться з розумінням - і волонтерам, і підприємцям. У той час, коли  в районі не було фінансової можливості допомогти закладам охорони здоров'я, вони активно включилися. І знаєте, зайвою ця допомога не буває.

Керівники району – у лікарні із Covid-19

Як повідомив В’ячеслав Онишкевич, минулого тижня коронавірус діагностували у трьох працівників Кременецької райради -  голови, його заступника та головного спеціаліста. Всі вони зараз у лікарні. Через це протестували і всіх працівників райдержадміністрації.

- Оскільки відділення обласного лабораторного центру у Кременеці визначало коло контактних осіб, відповідно було проведено тестування працівників РДА, членів районної комісії з надзвичайних ситуацій і  кількох членів міської комісії з надзвичайних ситуацій, які були присутні на засіданні, - пояснює Онишкевич. - За результатами тесту, у головного спеціаліста РДА підтверджено коронавірус. Всі інші працівники здорові. Деякі ЗМІ поширюють інформацію, що і у мене виявлений коронавірус. Але у мене результат від’ємний. Копію довідки я розмістив на сторінці райдержадміністрації у “Фейсбуці”.
Виявлення інфікованих серед керівників райради абсолютно не впливає на роботу районного штабу для боротьби з коронавірусом та комісії з надзвичайних ситуацій, наголошує В’ячеслав Онишкевич. Правда зараз члени штабу стараються зайвий раз не збиратися, дотримуються соціальної дистанції, більше працюють дистанційно.

 - В районі немає різкого стрибка захворюваності, тому на даний момент рішень ми не приймали, - каже він. - Виконали лише доручення, прийняте начальником Головного управління Нацполіції в Тернопільській області Олександром Богомолом про встановлення двох блокпостів у Кременці. 

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення