Із квітня лікарні працюватимуть по-новому. Які послуги стануть для нас платними

Суттєві зміни невдовзі чекають як на пацієнтів, так і лікарів. Адже з 1 квітня повним махом має запрацювати медична реформа. Вона стартує на «вторинці» і «третинці», а отже, лікарні та спеціалізовані заклади здоров’я функціонуватимуть уже по-новому. Що це означає для кожного з нас.
[ads-post]Програма медичних гарантій приходить на заміну псевдобезкоштовній медицині, так коментують реформу у Міністерстві охорони здоров’я (далі – МОЗ). До програми мають увійти послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації. Усі медичні заклади  повинні бути готові до контрактування з НСЗУ (Національна служба Здоров’я України), щоб отримувати кошти з нацбюджету за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Державної субвенції на фінансування «ліжкомісць» закладів спеціалізованої медичної допомоги на 2020 рік не передбачили.

Більше не буде медустанов

Отже, з за два місяці, якщо опиратися на дані МОЗ, уже не буде жодної медичної установи. Усі заклади охорони здоров’я мусять змінити статус і стати комунальними некомерційними підприємствами (КНП). Перетворення у комунальні некомерційні підприємства – це перша умова, яку поставила перед лікарнями НСЗУ.
Аби підписати угоду з НСЗУ, заклади повинні мати ліцензію на надання медичної допомоги, бути комп’ютиризованими і підключеними до медичної інформаційної системи. До кінця лютого НСЗУ має укладати угоди з лікарнями. Це означає, що останні не зможуть розраховувати на субвенцію з держбюджету, яка в основному йшла на зарплати. Субвенції більше не буде.
Держава оплачуватиме лікарням медичні послуги згідно з тарифами за кожного пацієнта. Тобто зарплата лікарів тієї чи іншої лікарні залежатиме від того, скільки і яких медичних послуг вони нададуть пацієнтам. У пакети увійшли тільки ті види медичної допомоги, які вкрай потрібні для поліпшення чи врятування життя людини.

Без прив’язки до лікарень

Процес оптимізації закладів нині активно відбувається як на Тернопільщині, так і Тернополі зокрема. Керівники закладів розповіли про свої напрацювання та зміни, які торкнуться усіх.
Коли реформа запрацює, бути посередньою лікарнею чи посереднім спеціалістом стане невигідно, бо фіксованої зарплати не буде, а пацієнт матиме право вибору – і на консультацію чи на планову операцію піде до того спеціаліста, якого обере, якого вважає найкращим. І НСЗУ заплатить гроші за надану медпослугу тій лікарні, яку обере пацієнт. Про це розповідає директор комунального некомерційного підприємства "Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня".
- Реформа триває, і говорити про те, що вона призупиниться, немає підстав, ні місцева влада, ні центральна не мають механізмів впливу на процеси, які відбуваються. Головне – аби не було прямого втручання міністерської вертикалі у ці зміни, - говорить він. – Що це означає для закладів? Закупівля медичних послуг державою відбуватиметься винятково через майданчик SmartTender і систему ProZorro.
Люди не будуть прив’язані до лікарень, наголошує пан Артимович. Житель будь-якого району Тернопільщини чи інших областей зможе лягти на планову операцію в тому закладі, який він обере, і гроші за операцію отримає та лікарня, у яку прийде пацієнт. Отримати безкоштовну консультацію чи допомогу можна буде лише зі скеруванням свого сімейного лікаря. Інакше, доведеться платити. 

Без скерування сімейного лікаря – плати

Як це має працювати на практиці?
- Отримати безкоштовну консультацію чи допомогу можна буде лише зі скеруванням свого сімейного лікаря. Гроші за консультацію пацієнту платити не треба, за нього обраній лікарні заплатить НСЗУ. Якщо людина захоче проконсультуватися у вузького спеціаліста за власним бажанням, тобто, без скерування сімейного лікаря, вона може це зробити. Але тоді його послуги оплатить з власної кишені, - пояснює Андрій Артимович.
За словами керівника, медична реформа встановлює ринкові відносини для лікарень. І вони фактично боротимуться за кожного пацієнта. Адже він останнього і залежить, скільки коштів заклад отримає від держави. Скерування до вузьких спеціалістів буде в електронному вигляді, як і медична картка пацієнта. Усі спроби займатися махінаціями мають відійти в минуле, адже обдурити комп’ютер буде надзвичайно складно, запевняє спеціаліст.

Реорганізовуватимуть приймальні відділення

Усі види медичної допомоги, згідно з реформою, включили у 27 пакетів. Кожна лікарня може обрати ті пакети, які послуги вона зможе надати.  Наразі до кінця не відпрацьований перелік безкоштовних і платних послуг, продовжує директор з медичної частини другої міської лікарні Станіслав Паламар.
- Це хірургічні операції в стаціонарах, стаціонарна допомога нехірургічного профілю, медична допомога при пологах, гострому інфаркті міокарда, мозковому інсульті, лікування туберкульозу, психічних розладів, паліативна допомога, медична реабілітація тощо. Іншими словами, у пакети увійшли всі види медичної допомоги, які вкрай потрібні для поліпшення чи врятування життя людини, - перераховує співрозмовник.
Оскільки чіткої тарифікації послуг ще немає, наразі неготові назвати перелік, за що пацієнтам доведеться платити. До того ж, друга міська лікарня визнана опорним закладом надання медичної допомоги населенню.
- Обирали лікарні, які повинні працювати 24/7, мали за певними критеріями, серед яких — доступність для пацієнта і спроможність надавати майже весь спектр необхідних послуг другого рівня, а також наявність належного обладнання і приймальних відділень. Наразі ми готуємо кошторисну документацію щодо реорганізації приймальних відділень. Крім того, ми створимо мультифункціональні відділення в закладі, тобто будуть ліжка різних профілів по діагностично спорідненій групі, - пояснює пан Паламар.

Які послуги забезпечить держава?

Для кожної медичної послуги буде встановлений свій тариф. За попередніми даними, пологи коштуватимуть 8500 грн, лікування інсульту – 19500 грн, інфаркту – 15800 грн тощо. Зараз Мінфін ще узгоджує остаточні суми.
У програмі медичних гарантій виділено п’ять пріоритетних напрямів. Це ті стани і захворювання, смертність від яких найбільше впливає на тривалість і якість життя людей. До них увійшли: лікування гострого інфаркту міокарда, лікування гострого мозкового інсульту, допомога при пологах, неонатальна допомога
Також безкоштовними для людей мають бути ендоскопічні і скринінгові обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань. Надання такої медичної допомоги НСЗУ оплачуватиме за підвищеними тарифами, й до лікарень, які їх надаватимуть, є підвищені вимоги, говорить керівник КУТОР «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» Леонід Шкробот.
- Ми вже пройшли всі етапи реєстрації. Наші послуги входять у гарантійний пакет, а отже, проблем у пацієнтів виникнути не повинно. Якщо в нас відсутня можливість надавати певний вид допомоги чи нема можливості пройти певний ряд обстежень, передбачених гарантійним пакетом, люди будуть змушені самостійно покривати витрати, - говорить він. – Крім того, лікування в онкодиспансері буде безкоштовним лише для тих пацієнтів, які звернулися за скеруванням сімейного лікаря. Тож потрібно йти за визначеним маршрутом.
Найбільша тривожить у реформі – це саме визначення гарантійного переліку послуг. А він формуватиметься залежно від розвитку економіки країни.
- На жаль, кількість онкозахворювань зростає з кожним днем. Тому м повинні забезпечити своєчасну діагностику та надання допомоги хворим, - наголошує Леонід Шкробот.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення