Підсумки малинового сезону в Україні

Підсумки малинового сезону фото, ілюстрація
Цього року виробників малини чекало гірке розчарування: ціни виявились нижче навіть найпесимістичніших прогнозів. Про підсумки малинового сезону розповів керівник сільськогосподарського кооперативу.

Аналіз ринку та ціни

Цьогорічний сезон, як розповів Василь Вега, почався гірше нікуди. Ще на початку серпня більшості переробних заводів була нецікава купівля ні свіжої, ні замороженої ягоди. Тож ціни на свіжу ягоду знаходилися на рівні 12 грн/кг.
На щастя, починаючи з середини вересня покупці ніби раптом прокинулись, і по наростаючій пішов попит на ягоду, а разом з ним і ціни на свіжу та заморожену малину, досягши наприкінці сезону 25 грн за кілограм свіжої ягоди.
На сьогодні більшість підприємств хотіла б купити заморожену ягоду, оскільки свіжа вже закінчилась. Але це вже не так просто.  Багато дрібних виробників закинули свої поля ще на початку сезону, бо їм було невигідно збирати врожай. Ті, хто не опустив руки, а прочищав свої ділянки, змогли врешті дочекатися ціни 25 грн/кг.
На заморожену ягоду ціна стартувала на початку сезону з 25 грн/кг, а на сьогодні вона вже досягла 40 грн/кг. Отже, порівняно з минулим роком цьогоріч ціна на малину на початку сезону була нижчою, але в кінці сезону вирівнялася з торішніми показниками.
«У підсумку можна сказати, що зараз дуже добре можуть заробити ті, хто на початку сезону зорієнтувався і закупив свіжу ягоду, заморозив і не реалізовував її, відклавши це діло до кінця сезону чи навіть до Нового року. Малі товаровиробники завжди в програші, а цього сезону особливо», - відзначає Василь Вега.
Тож учасники кооперативу “Файна поляна” поки утримуються від корчування малини, яке, наприклад, у Кременецькому районі Тернопільщини триває повним ходом.
Також він зауважує, що нинішній сезон ще раз довів, наскільки важко спрогнозувати ціни, адже вони коригуються багатьма чинниками: і зовнішньоекономічними, і внутрішньоекономічними, і погодними.

Основні проблеми малинової галузі

Основною проблемою малинової галузі, як зазначає керівник кооперативу, є відсутність працівників для збору ягоди. Ціна — друга проблема. Це дві основні проблеми які тісно переплітаються одна з одною.
 «Можливо, якщо переходити на автоматизований збір ягід, зводячи ручний збір до мінімуму, ми мали би інакшу ситуацію», — вважає Василь Вега.
Ще однією проблемою, якої після затяжних дощів не уникнути, є те, що малина тече та пліснявіє, що значно заважає пересипанню ягід з тари в тару. При збуті на переробку в кооперативі вважають нераціональними додаткові обробки від цвілі. Але саме вона є головною проблемою. Якщо для переробки на соки та концентрати допускається навіть мокра і перезріла ягода, то малину з цвіллю, закономірно, не купить ніхто.

Переваги кооперативної роботи

голова кооперативу "Файна поляна" Василь Вегаголова кооперативу "Файна поляна" Василь ВегаВасиль Вега має трирічний досвід у ягідництві і тому виділяє основні переваги роботи в кооперативі, серед яких є: легше отримання садивного матеріалу, міндобрив, засобів захисту рослин за гуртовими цінами та вигідно збувати вирощений урожай. Крім того, в кооперативі завжди можна почерпнути нові знання і досвід колег, у яких справи йдуть краще. Тож Василь Вега запросив долучатись до кооперативу усіх охочих краян, які займаються ягідництвом.
Найкращою агітацією в цьому служить досвід розвитку кооперативу. Почавши з 4 га у 2015 р., кооператив “Файна поляна” вже у 2017 році мав понад 20 га і планує розширятися далі — до 50 га. Кооператив використовує елітні саджанці та спеціалізується на ремонтантній малині (сорти Полана, Глен Емпл та ін.).
На сьогодні в кооперативі 26 членів. До створення кооперативу долучився агрохолдинг “Мрія”, який фінансував поїздки на навчальні семінари по Україні та інвестував близько 520 тис. грн в обладнання та саджанці. Також 71 тис. грн на придбання роторної косарки та крапельної стрічки виділила обласна рада.
В середньому, з одного гектара в господарстві цього року отримали близько 10 тонн. Спочатку розраховували на показник в 15 т/га, але в силу погодних умов і дефіциту робочих рук вийти на такий обсяг не вийшло. "Файна поляна" продає її на заморозку, на гуртові ринки чи отповим покупцям.
Комплексні водорозчинні добрива при вирощуванні малини в своїй роботі учасники кооперативу не застосовують, так як вони дуже дорогі і не сильно ефективні. Але краплинне зрошення та засоби захисту рослин є сенс використовувати не лише при ціні 25 грн, а взагалі,  так як з ним урожай буде більший і якісніший. Без цього урожай можна не отримати, або, частіше всього, недоотримати той, який може бути, зазначає керівник кооперативу.

Чому ремонтантна?

Головною особливістю ремонтантних сортів, на які перейшов кооператив “Файна поляна” є те, що вони здатні плодоносити як на однорічних, так і на дворічних пагонах.
Якщо догляд недостатній або слабкий, отримання подвійного врожаю можливе, але якість другої хвилі буде значно гірше. Це відбувається тому, що всі сили, а також поживні речовини йдуть на перший урожай, який поспіває в кінці червня. А ось другий врожай буде вже представлений дрібними і суховатими ягодами, які до того ж, будуть в значно меншій кількості.
Необхідною умовою догляду за такими сортами вважається своєчасна обрізка, підживлення і полив, оскільки саме до цих процесів, після посадки саджанця, ремонтанта малина дуже чутлива.
За належного догляду дані сорти можуть давати з одного куща від 1,7 до 3,7 кг малини.
Серед переваг ремонтантних сортів малини кооператори називають характерний однорічний цикл росту надземної частини, завдяки чому плодоносна частина пагона виростає за один рік, а урожай формується вже в перший рік після посадки. Пагони, які вже відплодоносили, необхідно зрізати на рівні грунту. Також вони відзначають більш високу стійкість до різних захворювань і шкідників, що дає змогу обходитися без хімічних обробок.

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення