Український патріотизм Юліуша Словацького

Якщо влада сучасної Польщі зрадить Україну як свого стратегічного союзу, вона зраде і свого геніального поета Юліуша Словацького, пророка української державності.

Вихований у польській інтелектуальному середовищі, де читали і говорили на декількох європейських мовах, однак народжений в Україні, в Кременці, Юліуш Словацький з наймолодших років нібито зрісся своєю польської душею з українським пейзажем, з блакиттю і золотом поділя та квітами, які росли під вікнами тамтешніх осель.
Мова і пісня українського народу в Кременці були домінуючими елементами, присутніми в житті багатонаціонального співтовариства. Знаходилися вони в повній гармонії з пейзажем, який постійно з'являється в творах поета не тільки як фон, але і як своєрідний герой його творчості, виконуючи дуже важливі символічні функції. Світ, який Словацька пізнав дитиною, був силою факту українським світом. Поет сприймав його як частину багатющого духовного і географічного простору України.
Образ рідного Кременця, який спливає з творів поета, вражає неймовірною, майже фотографічною деталізацією. Особливо це помітно в поетичній повісті «Час думки».
Тут в панорамі Кременця виступає образ вітчизни, захований мир мрії. Мрії «давньої», а також мрії про майбутнє, яка герою поеми, талановитому юнакові з духом «гордої печалі», який став жертвою конфлікту між мріями і грубою дійсністю, приносить заспокоєння, згладжує трагічне передчуття смерті, дає заряд оптимізму і віри в значимість свого існування .
Спогади і твори про Україну у Словацького з'являються, як правило, тоді, коли поет намагається зрозуміти хворобливі протиріччя, що переслідують його. Про що мова? З одного боку, про конфлікт між мріями про свободу Польщі та труднощами боротьби за неї. З іншого - про дисонансі, який проявляється, коли поет порівнює незаперечні історичні заслуги шляхти з антинародним поведінкою сучасної відомої йому польської аристократії.
Україна, навіть ширше - слов'янщина, стає для нього важливим пунктом роздумів, коли поет виявляє прірву, яка існує між християнською риторикою тодішнього архієпископа Римського і його ж пріслужлівой політикою, схилянням перед монархами, в тому числі перед головним поневолювачем Польщі - російським царем. Словацький доводив, що такий Папа Римський має дуже мало спільного з християнством. Він писав, що світові потрібен «слов'янський Папа», «брат народів», який «повічіщає рани світу від хробачні» і в «творіннях світу покаже Бога, ясно як день». Пророцтво поета збулося.
Дмитро Павличко в газеті «День»

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення