У Кременці відкрили виставку одного експоната

У неділю, 4-го вересня в рамках ХІІ Міжнародного літературно-мистецького форуму «Діалог двох культур» в Кременецькому краєзнавчому музеї, що на Тернопільщині, відкрили виставку одного експоната «Декоративне блюдо родини Словацьких».

Ця понад півметра в діаметрі фаянсова таріль із яскравим зображенням синьо-жовтого птаха у польоті над квітучою гілкою виготовлена в Російській імперії наприкінці ХVІІІ-го століття. Науковий співробітник Ольга Данилюк зазначила, що малюнок символізує вільний польот творчої думки, адже і батько Юліуша Словацького Евзебіуш Словацький теж був поетом, перекладачем. Він автор кількох драматичних творів, працював завідувачем кафедри риторики і поетики у Вищій Волинській гімназії.

Зважаючи на те, що в творчості геніального кременчанина, польського поета зі світовим ім’ям Юліуша Словацького значне місце займала тема боротьби за незалежність України, то у поєднанні кольорів і символіці відчувається знакове звучання, — зауважували відвідувачі виставки. Декоративне блюдо родини Словацьких в 1958-му році передала музею кременчанка Мінора Наумівна Ковальчук. До 1943-го воно знаходилась у Марії Вижиловської, яка віддала таріль пані Мінорі, коли виїжджала до Польщі.
Блюдо Словацьких розмістили в експозиції, присвяченій генію. Раніше була заповнена ціла зала, але коли створили літературно-меморіальний музей в садибі Словацьких, то майже всі експонати забрали туди. Таріль зберігається в фондах Краєзнавчого музею і помилуватися нею можна буде лише трохи більше тижня, — зазначив директор закладу Андрій Левчук. Як він розповів «Дню» зараз йдеться про створення сувенірів на основі зображення декоративного блюда. Ідея належить працівникам музею.
До роботи над цим проектом планують залучити місцевих умільців, з якими музей тісно співпрацює, організовуючи в себе майстер-класи для любителів народної творчості. Міський голова Кременця Олексій Ковальчук наголосив, що такі заходи, як «Діалог двох культур» об’єднують українців і поляків й не потрібно шукати тих моментів, які псують стосунки. Ми мусимо писати нову історію, — акцентував очільник міста. За його словами, будучи недавно в польських містах-побратимах Кременця, він знайшов лише порозуміння.
Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль. Фото Михайла УРБАНСЬКОГО
Джерело: day.kyiv.ua

Новини партнерів

Останні новини

Оголошення