Header Ads

Малинові дні на Кременеччині

На відміну від полуниць, які через весняні приморозки не надто потішили щедрим урожаєм, малина та смородина, хоч і теж потерпіли від квітневої мінусової температури, та все ж вродили рясно.
Звичайно, не без турботливого догляду господарів. У ТзОВ «Чумальський сад», що в селі Новики Збаразького району (неподалік від Кременця), першими днями липня завершили збирання ранніх сортів смородини і вже взялися за пізні. Наприкінці червня дозріла рання малина, а за нею дали плоди ожина та порічки. Роман Рокош перші кущі ягід посадив у своєму саду шість років тому. І хоча досвіду у цій царині не мав, однак постійні пошуки знань, наполеглива праця та любов до саду, яку йому передав батько, вже невдовзі дали добрий результат. Нині пан Роман не лише плекає великий ягідник, але й охоче ділиться своїм досвідом із початківцями.
– Малина – культура не вибаглива, та й клімат наш сприятливий для її вирощування, – каже мій співрозмовник. – Варто лиш пам’ятати, що ця рослина любить напівтінь, пухкий ґрунт із РН 5,5-6,7, вологу і вимагає рясного поливу. Перш ніж посадити малину, земельну ділянку слід очистити від бур’янів. Добрим попередником для цієї культури є гірчиця.
З-поміж десятків сортів Роман Рокош радить вибирати перевірені європейські, як-от польські «Ляшку», «Полку», «Поляну», німецьку «Октавію», британські «Джоан Джей» та «Жовтий гігант». Почесне місце у «Чумальському саду» займає український сорт «Осіннє сяйво». Він хоч і не дуже врожайний, зате, якщо його вирощувати в теплицях чи під плівкою, навіть в грудні можна ласувати свіжими ягодами. Купуватити на ринку саджанці малини, як і будь-яких інших ягід, пан Роман не рекомендує, бо можуть підсунути «дичку». «Не раз на тернопільському й кременецькому ринках бачив саджанці, котрі не відповідають назві сорту, – розповідає чоловік. – Люди, як правило, звертають увагу на фотографію, на котрій великі й стиглі плоди. Насправді ж, часто ягоди на фото не збігаються з найменуванням сорту. Тому, щоб не натрапити на "кота в мішку", найкраще купувати саджанці з ліцензійних плодорозсадників».
Із початку серпня й аж до перших приморозків у «Чумальському саду» тішать своїм урожаєм ремонтантні сорти малини: «Еріка», «Полєсьє», «Полка», «Квеллі», «Поляна», «Джоан Джей». Плодоносять вони на однорічних пагонах. Восени стебла треба обов’язково зрізати при самій землі, винести з ягідника і спалити. Навесні ремонтантна малина знову зацвіте та наприкінці літа порадує плодами. Якщо стебла не скошувати, то кущі плодоносимуть двічі на рік, але навіть два врожаї не перевищать одного, який отримали після зрізання стебла.
Садити малину Роман Рокош рекомендує восени – із 1 до 15 жовтня – так саджанці швидше «подружаться» із землею. Підживлювати ягідні кущі власник «Чумальського саду» радить, до речі, й сам так робить, органічними добривами. Можна скористатися і спеціальними ягідними міндобривами голландського та фінського виробництва. В боротьбі з малиновими шкідниками і хворобами пан Роман віддає перевагу біопрепаратам. Адже, як твердить, ягоди мають приносити людині тільки користь. 
Нині у ТзОВ «Чумальський сад» -- гаряча ягідна пора. Оскільки малина має здатність швидко псуватися, то збирають її ввечері, коли температура спадає, або рано-вранці. За дуже спекотної або дощової погоди всі стиглі ягоди треба зривати щодня. За інших умов можна й через день. 
До слова, гуртовики закуповують малину по 20-24 гривень за один кілограм, смородину – 10-12 гривень, порічки – 13-16 гривень.
Марія БЕЗКОРОВАЙНА (газета "Сільський господар плюс за 5 серпня 2017 року)
...

Новини партнерів

Loading...
На платформі Blogger.